تاریخچه

تأسیس دانشکده‌ی هنر شوشتر در ابتدا از سال 1373 با راه‌اندازی شاخه شوشتر دانشگاه شهید چمران اهواز در رشته‌های تربیت دبیری ریاضی، ادبیات فارسی و کامپیوتر آغاز گردید. در سال 1375 نخستین گروه از دانشجویان ذکر شده تحصیل خود را در این دانشکده شروع نمودند.

وجود بستر مناسب برای رشته‌های هنر و جوانان علاقه‌مند به تحصیل در این رشته‌ها و نیاز استان خوزستان برای تأسیس دانشگاه بزرگ هنر در منطقه جنوب و جنوب غرب کشور و هم‌چنین استعداد ذاتی شهرستان شوشتر موجب گردید توان شاخه‌ی دانشگاهی بر آموزش هنر متمرکز گردد. اولین گروه دانشجویان رشته‌های هنر درز سال 1381 تحصیل خود را در این دانشکده آغاز نمودند. هم اکنون دانشجویان این دانشکده در مقاطع مختلف تحصیلی (کارشناسی، کارشناسی ناپیوسته، کارشناسی ارشد) در رشته‌های گوناگون هنرهای تجسمی و پژوهش هنر مشغول به تحصیل هستند.

مکان اصلی این دانشکده در زمینی به وسعت 60 هکتار در منطقه‌ای دانشگاهی در شال شرقی شهرستان شوشتر قرار دارد. این دانشکده دارای دو ساختمان آموزشی و اداری به وسعت بیش از 3000 متر مربع و 3 ساختمان خوابگاهی با ظرفیت 450 دانشجو می‌باشد. کتابخانه‌ی تخصصی متناسب با رشته‌های تحصیلی دانشجویان، آمفی تئاتر و کارگاه‌های مجهز به سیستم سمعی بصری، سلف سرویس، بوفه دانشجویی و انتشارات مجهز به چاپگرهای رنگی از امکانات دیگر این دانشکده است.

فضای سبز این دانشکده هم اکنون در حدود 12 هکتار است که بر اساس توپوگرافی طبیعی اراضی دانشکده در حال گسترش می‌باشد. جمعیت دانشجویی این دانشکده هم اکنون بالغ بر 500 نفر است.

ایجاد فضای آموزشی به وسعت 5000 متر مربع و افزایش تجهیزات و کارگاه‌های آموزشی و هم‌چنین گسترش رشته‌های گروه هنر از برنامه‌های در حال اجرای این دانشکده می‌باشد.